Ok, I understand
Cookie Notice: This site uses cookies. For more information, please see our privacy policy.
Skip to main content

Ipswich & District Indoor Bowling Club

Results 2015-16 Season

CLUB FINALS RESULTS 2015/16

MEN’S CHAMPIONSHIP SINGLES    The John Bloomfield Cup

 

WINNER     P LAST                          R/U      M HEITZMAN

 

LADIES CHAMPIONSHIP SINGLES        The Hilda Chapelle Cup

 

WINNER     K REDNALL                  R/U      I MOREY

 

MEN’S 2 BOWL SINGLES    The Bloomfield Cup

 

WINNER     J REDNALL                       R/U     L BLACKHAM    

 

LADIES 2 BOWL SINGLES     The Joan Kipling & Eileen Baker Cup

 

WINNER     N WRIGHT                 R/U      J SPICE    

 

OPEN HANDICAP SINGLES    The Vic Woodward Cup

 

WINNER      R UTTERIDGE                    R/U     R ANDREWS       

  

OPEN POINTS SINGLES      The Val McCaughey Cup

 

WINNER P GIRLING 

 

UNDER 25 SINGLES     The Mabbs & Syd Podd Cup

 

WINNER      J CARTER               R/U      L CALVER

 

JUNIOR 4 BOWL SINGLES     The John Rednall Cup

 

WINNER     B CARTER                  R/U     J CARTER    

 

UNDER 14 SINGLES     Trophy presented by Ian Page

 

WINNER     R HARD                R/U      R BROWN   

 

MEN’S PAIRS     The Ralph Gage & Len Payne Cup

 

WINNERS      P PAGE   P LAST         

R/U     D WARREN     N THOMAS    

 

LADIES PAIRS     The May Knightingale Cup

 

WINNERS     I MOREY     S UTTERIDGE

R/U     Z BARNARD-ROWLAND     C BARNARD

 

SENIOR OPEN PAIRS     Trophy presented by Mrs F Andrews

 

WINNERS     E TITSHALL     D COOKE

R/U     R UTTERIDGE     P MOREY

 

MIXED PAIRS     The Mary & Harry Death Cup

 

WINNERS     K REDNALL     J REDNALL

R/U     ELLIE LAST     P LAST

ADULT / JUNIOR PAIRS     The Phyl Bathgate Cup

 

WINNERS      K VYSE     D SHARP

R/U     R HARD     S WRIGHT

 

JUNIOR DRAWN PAIRS     The Anne Cable Cup

 

WINNERS     R BROWN     B CARTER

R/U     K VYSE     R HARD                

 

JUNIOR NOMINATED PAIRS     The Thompson Trophy. Presented by Stella & Jinks Utteridge

 

WINNERS     J CARTER     R HARD

R?U     K VYSE     E LAST    

 

UNDER 18 DRAWN PAIRS      Presented by Margaret Lane

 

WINNERS     R BROWN     R HARD

R/U     M LAST     E LAST    

 

MEN’S  TRIPLES     The Doug Laflin Cup

 

WINNERS     G HOWLETT     M KEEBLE      D KNIGHTS               

R/U      B CREASEY     R PRENTICE     B FROUD

 

LADIES DRAWN TRIPLES      The Club Triples Cup

 

WINNERS     Z BARNARD-ROWLAND     C BARNARD     J SPICE                    

R/U     S WILLIAMSON      M DUNN     S WRIGHT

 

MIXED FOURS     The Monica & Cecil Mayhew Cup

 

WINNERS     R UTTERIDGE     P MOREY     I MOREY     S UTTERIDGE    

R/U     R KENNEDY     C PAGE     S WRIGHT     J PAGE